Sahabelerin (r.a.) Hayatları

 “(İslâm dinine girme hususunda) öne geçen ilk muhacirler ve ensar ile onlara güzellikle tabi olanlar var ya, işte Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allah'tan razı olmuşlardır. (Tövbe, 100)”Peygamber Efendimiz (sav) görmüş, büyük fedakarlıklar ve sıkıntılar çekerek, tek olan doğrunun yani İslam'ın yayılması ve gelişmesinde malları ve canları ile mücadele eden mübarek insanların hayatları bu uygulamamızda sunulmuştur. Sahabelerin önde gelen isimlerinden ikiyüzün (200) üzerinde sahabenin hayatı ve bize yol gösterecek hayat hikayeleri geniş bir şekilde anlatılmıştır.


“İman edenler, hicret edenler, Allah yolunda cihad edenler ve (Muhacirleri) barındırıp yardım edenler, işte hakkıyla mümin olanlar bunlardır. Bağışlanma ve hudutsuz rızık onlar içindir. Sonradan iman edenler, hicret edenler ve sizinle birlikte cihad edenler, işte bunlar da sizdendir...” (Enfal,8/74-5, 72).

“Muhacirlerden ve Ensar’dan (İslam’a girmekte) ilk öne geçenler ile, bunlara güzelce tabi olanlar... Allah onlardan razı olmuştur, onlar da O’ndan razı olmuşlardır. (Allah) onlara altlarından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetler hazırlamıştır. İşte büyük kurtuluş budur” (Tevbe,9/100).
Yukarıdaki ayetlerde açıkça görüldüğü gibi Yüce Allah, sahabeyi üstün ve faziletli kılan vasıflardan, yüksek erdemlerden bahsetmektedir. Onlara vadedilen güzellikler, yapılan müjdeler, Allah’ın hoşnutluğuna erişmiş olmaları, iman, ittiba, itaat, bey’at, hicret, cihad, infak, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma, mallarını ve canlarını Allah yolunda seve seve feda edebilme gibi tarihte eşine pek rastlanmayan yüce meziyetlerden kaynaklanmaktadır.
Sizler için hazırladığımız bu uygulamada bu büyük, Peygamberlerden sonra insanlık tarihinin en şerefli insanlarının hayatlarını bulacaksınız. Detaylı anlatımlar sayesinde 200 den fazla sahabenin (r.a.) hayatlarını en ince noktalarına kadar öğrenecek ve onların hayatlarını örnek alabileceksiniz. Ayrıca uygulamamızın içinde Ramazan için dualar, Efendimizden dualar, Kısa Sureler, Kuran öğren Elif Ba, Esmaül Hüsna, Yasin Mülk Nebe gibi dini uygulamalarımıza bağlantılar bulabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar