Diksiyon Dersleri ve Egzersizler

Diksiyon, söz söylerken duygu ve düşünceleri doğru anlatmak için sesin uyumuna ve söylenişine dikkat ederek, sözcük hecelerinin uzunluğu, kısalığı ve vurgularını yerinde kullanma sanatıdır.Doğru bir diksiyon için gerekli iki temel koşul vardır.

Birincisi: ses organlarını doğru kullanmak.
İkincisi: Söz söylerken konuştuğumuz dili düzgün ve doğru söylemek.

Güzel ve Etkili Konuşmanın anahtarı diksiyonumuzu geliştirmekten geçer.
Diksiyonu geliştirmenin en önemli kuralı ise konuşma organlarındaki tembelliklerin kırılmasıdır. Uygulamamız sayesinde konuşma organlarınızı eğitecek ve geliştireceksiniz.
Hem diksiyonun tüm alt başlıkları hakkında bilginiz olacak, hem de her başlık altındaki alıştırmalar, denemeler ve örnekler sayesinde konuşma organlarınızı eğitmiş olacaksınız.
Uygulamamızın hedefi doğru nefes alma, dil, dudak, çene, yanak gibi yüz organlarının egzersizlerle diksiyon için hazır hale getirilmesi, yapılan antrenman ve çalışmalarla güzel konuşmaya tamamen yatkınlık sağlamaktır.Uygulamada Sunulan Eğitimler ve Amaçları
Diksiyonun alt başlıkları olan;
- Fonetik (söyleyiş) ile tüm harflerin konuşma organlarından nasıl çıktığı, bu organların nasıl kullanılacağı resimler eşliğinde anlatılarak örneklerle pekiştirilmiştir.
- Boğumlanma ile harflerin tam bir belirginlikte seslendirilmesi için tekerlemeler ile bol bol alıştırma yapılması sağlanmıştır.
- Tekerleme : Tekerlemeler pratik dil yeteneğine sahip olmak için en önemli araçlardan biridir. Tekerlemeler dilin kullanımını fiziksel olarak geliştirir. Dikkatinizi arttırır. Uygulamamızda alfabetik sıraya göre yüzlerce tekerleme sizler için derlenmiştir. Düzenli olarak tekerleme çalışması yapmanızı öneriyoruz.
- Egzersizler: Konuşma organları da kaslardan oluşmaktadır ve güzel konuşma için bu kasların geliştirilmeleri gerekir. Egzersizler başlığı altında aşağıdaki başlıklardan oluşan egzersizler bulacaksınız.- Nefes : Nefes alma çalışmaları diksiyon eğitimimizin en temel bölümünü oluşturur. Ayrıca, doğru nefes almak bazı hastalıkların oluşmasını da engellemektedir. Nefes egzersizleri sayesinde doğru nefes almayı öğreneceksiniz.
- Ses : En güzel ses, hiç bir zaman zorlama olmadan çıkan sestir. Ses egzersizlerimiz sesinizi en iyi hale getirmenizde yardımcı olacaktır.
- Dil : Diksiyonumuzu geliştirmemizdeki en önemli adımlarından birisi de dil kaslarımızın güçlendirilmesidir. Dil egzersizleri sayesinde dilinizin rahat hareket etmesini sağlayacaksınız.
- Dudak : Dudak tembelliği kelimeleri doğru şekilde söylemede sorunlar oluşturmaktadır. Dudak tembelliğini yenmek için uygulamada çeşitli çalışmalara yer verilmiştir.
- Çene : Çenemiz birçok sesin çıkarılmasına rol alan organımızdır. Çeşitli seslerde çenemiz farklı yönlere hareket etmektedir. Eğer bu hareket doğru yapılmazsa o yerine u, ı yerine i gibi tamamen farklı sesler çıkarılması söz konusu olabilir. Bu sorunun önüne geçmek için çene egzersizlerini yapmalısınız.
- Yanak : Yanaklar konuşmamızdaki yardımcı organlardan biridir. Yanaklarımızın her iki yanında kaslar bulunur, uygulamamızda bu kasları çalıştırmak için egzersizlere yer verilmiştir.- Vurgu: Konuşmada vurgu çok önemlidir. Nerede nasıl vurgulama yapılır uygulamamız sayesinde detaylıca öğreneceksiniz.
- Durak: Konuşma esnasında duraklara dikkat etmek karşı tarafta bırakılacak etkiyi oldukça arttırır. Doğru şekilde duraklamaları uygulamamızdaki alıştırmalar sayesinde hızlıca öğreneceksiniz.
- Ulama: Bir diğer diksiyon başlığı olan ulamaya da uygulamamızda genişçe yer verilmiştir.Uygulamamızda, iyi bir diksiyona sahip olmak için gereken çalışmaları bulacaksınız. Her bir egzersizi sıkılana kadar yapabilirsiniz.(1-2 dakika arası idealdir.) Ayrıca uygulamamızın içerisindeki bağlantıları kullanarak roman özetleri, yüz temel eser özetleri, kişisel gelişim hikayeleri, güzel ve etkili konuşma, hızlı okuma gibi diğer kişisel gelişim konularına bağlantılar bulabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar